Blog prawny

UMOWA DEWELOPERSKA – JAKIE KRYJE W SOBIE PUŁAPKI

Ostatnio z niemałym przerażeniem stwierdzam, że wielu nabywców mieszkań podpisuje umowy po pobieżnym zapoznaniu się z ich treścią wychodząc z założenia, że skoro tak dużo osób mieszka już w swojej wymarzonej inwestycji to wszystko musiało być w porządku i nie ma się czego obawiać. Tymczasem… ta niefrasobliwość może drogo kosztować… Na co zatem zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem.

Po pierwsze…

Białe nie jest białe, a czarne nie jest czarne, czyli co powinieneś wiedzieć o zachowku

Coraz częściej zdarza się, iż spadkodawca w testamencie, sporządzając akt ostatniej woli wskazuje zamiast członków swojej najbliższej rodziny osoby obce, zapisując im cały dorobek swojego życia. I tutaj pojawia się instytucja zachowku, która pozwala osobom z najbliższej rodziny spadkodawcy pominiętym w testamencie wystąpić do spadkobiercy tj. osoby której przypadł spadek o zapłatę kwoty, jaka im by przysługiwała, gdyby nie zostali…

Odwołanie od decyzji ZUS

Dzisiaj kilka słów o tym, czy warto odwoływać się od niekorzystnej decyzji ZUS np. odmawiającej prawa do zasiłku macierzyńskiego czy też stwierdzającej niepodleganie ubezpieczeniom społecznym …
Ostatnio coraz częściej kierowane są do Kancelarii zapytania o to, czy jest sens podejmować walkę z ZUS-em w przypadku otrzymania decyzji kwestionującej prawo do zasiłku? Co można zrobić w takiej sytuacji? Jak wygląda postępowanie w…

Testament to nie wszystko …

Ostatnio rozmawiałam ze znajomą, która dziwiła się, że jak to możliwe, że pomimo posiadania testamentu, w którym została powołana do całości spadku po swoim zmarłym drugim mężu musi jeszcze iść do sądu i ubiegać się o swoje, a może i jeszcze oddać część majątku innej osobie. Otóż niestety sam testament to za mało… dlaczego?
Musisz pamiętać, że nawet jeśli masz testament,…

Zwolnienie od kosztów sądowych

Wiele osób rezygnuje z dochodzenia swoich praw w sądzie ze względu na koszty związane z prowadzeniem sprawy. A bywa niekiedy, że są one dość wysokie. Do kosztów sądowych zalicza się bowiem nie tylko opłatę sądową, jaką musimy ponieść składając pozew do sądu, od której z resztą uiszczenia zależy przyjęcie pozwu do rozpatrzenia, ale także szereg innych wydatków ponoszonych już podczas…

SPRAWA SPADKOWA – OD CZEGO ZACZĄĆ

Dowiedziałeś się, że jesteś spadkobiercą i chcesz albo musisz uregulować sprawę spadkową, a nie wiesz od czego zacząć i co powinieneś zrobić. Zachęcamy zatem do lektury.Aby uregulować sprawę spadkową musisz nabyć spadek. Wiele osób myli stwierdzenie nabycia spadku z działem spadku. Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku to sprawa, w której sąd będzie ustalał, kto jest spadkobiercą i w jakiej części. …

Nabycie prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie

Dzisiaj kilka słów o nabyciu prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie.
Jeśli czujesz się właścicielem nieruchomości, ponieważ to Ty ją użytkujesz, gdyż formalny właściciel się nią nie interesuje bądź nie wiadomo kto nim jest, dbasz o nią, płacisz podatki, a nadto robisz już to przez długi długi czas, warto abyś pomyślał i złożył w sądzie wniosek o stwierdzenie zasiedzenia.
Kiedy możesz to zrobić?

jeśli jesteś…

Dłużnik nie chce płacić, a dług niedługo się przedawni? Jak szybko przerwać bieg przedawnienia i nie stracić roszczenia?

Niewątpliwie jednym z najprostszych sposobów jest zawezwanie do próby ugodowej, która ma kilka zalet i tylko jedną wadę, co przy naszym systemie prawnym jest oczywistym sukcesem.

Zalety zawezwania:

przerwanie biegu przedawnienia,
koszt – opłata sądowa jedyne 40 zł ;),
pismo o zawezwanie do próby ugodowej co do zasady nie wymaga popierania dowodami, ani wykazywania zasadności roszczenia w sposób odpowiedni dla pozwu – niekiedy skomplikowanego…

Powołano mnie na świadka i co dalej…

Zostałeś wezwany do udziału w sprawie w charakterze świadka, co zatem powinieneś wiedzieć?
Po pierwsze, jeśli jesteś świadkiem w sprawie cywilnej, a sąd Cię wezwał do udziału, to chcesz czy nie chcesz musisz się w tym sądzie stawić i złożyć zeznania. Będziesz odpowiadał na pytania zadawane przez sąd oraz strony, a Twoje zeznania zostaną zaprotokołowane. Natomiast w sytuacji, gdy nie stawisz…

Darowizna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Po pierwsze musisz pamiętać, że jeżeli chcesz komuś podarować mieszkanie, działkę samochód czy też inną rzecz lub prawo to musisz mieć na to zgodę obdarowanego. Darowizna jest bowiem umową. Oznacza to, że aby doszło do podarowania np. mieszkania potrzebne są zgodne oświadczenia woli obu stron: darczyńcy oraz obdarowanego. Obdarowany może przecież nie zgodzić się na zawarcie takiej umowy i odmówić…