Czy choroba może być powodem utraty pracy, jeśli tak to kiedy?
Dzisiejszy wpis poświęcony będzie odpowiedzi na pytanie, czy choroba pracownika może być przyczyną zwolnienia, jeśli tak to kiedy? Odpowiadając na to pytanie należy rozróżnić dwie sytuacje, a mianowicie:
- częste i powtarzające się nieobecności pracownika spowodowane chorobą jako przyczyna uzasadniająca zwolnienie
od
- długotrwałej niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby skutkującej rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia
Odnosząc się do pierwszego zagadnienia należy zapamiętać, że aby częste, powtarzające się nieobecności pracownika
w pracy z powodu choroby mogły stać się przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy muszą powodować dezorganizację pracy pracodawcy. Zatem jako przyczynę wypowiedzenia pracodawca powinien zawsze podać dezorganizację pracy zakładu, a nie zły stan zdrowia i chorowitość pracownika. Co zatem oznacza owa dezorganizacja pracy? Otóż wiąże się ona np. z koniecznością poszukiwania zastępstwa, powierzeniem pozostałemu personelowi dodatkowej pracy, co może mieć wpływ na jakość realizacji obowiązków oraz kondycję finansową firmy.
Co ważne nie możemy zapominać, że w razie dojścia do sporu sądowego to na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia nie tylko faktu, że nieobecności pracownika z powodu choroby są częste, ale także tego, że jego choroby i wywołane nimi absencje wywołują negatywne skutki dla jego działalności, a w konsekwencji dezorganizują mu pracę, co zależy od indywidualnej oceny sądu uwzględniającej okoliczności danej sprawy. Nie będzie zatem na pewno uzasadnione zwolnienie pracownika po jednorazowej, krótkotrwałej chorobie.
Rozważając drugi przypadek i odpowiadając na pytanie, czy długotrwała choroba może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia trzeba dać odpowiedź twierdzącą. Otóż, tak może. Taką możliwość daje art. 53§1 Kodeksu Pracy, który wskazuje, że: pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (jest to okres 9 miesięcy) – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Co to oznacza?
Oznacza to, że pracodawca ma prawo rozstać się z pracownikiem, który długotrwale choruje. A ile, zostało to wskazane powyżej. Istotne jest tutaj, aby w obu sytuacjach określonych w art. 53§1 Kodeksu Pracy została zachowana ciągłość choroby tzn. nie ma możliwości zliczania odrębnych okresów niezdolności do pracy i po ich zsumowaniu zastosowania art. 53§1 Kodeksu Pracy.
Jak widać choroba nie zawsze nas chroni, niekiedy może być przyczyną zwolnienia z pracy.