SPRAWA SPADKOWA – OD CZEGO ZACZĄĆ
Dowiedziałeś się, że jesteś spadkobiercą i chcesz albo musisz uregulować sprawę spadkową, a nie wiesz od czego zacząć i co powinieneś zrobić. Zachęcamy zatem do lektury.
Aby uregulować sprawę spadkową musisz nabyć spadek. Wiele osób myli stwierdzenie nabycia spadku z działem spadku. Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku to sprawa, w której sąd będzie ustalał, kto jest spadkobiercą i w jakiej części. Sąd dokonując stwierdzenia nabycia spadku nie zadecyduje o tym kto i co dostanie po osobie zmarłej. Dopiero o tym co i komu przypadnie w związku ze śmiercią spadkodawcy sąd określi w sprawie o dział spadku, oczywiście jeśli do tego czasu spadkobiercy nie porozumieją się ze sobą i nie sporządzą stosownej umowy. Występując zatem do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku nie musisz wskazywać, co wchodzi w skład spadku.
Powinieneś wiedzieć, że z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku możesz wystąpić zawsze, nie ma tutaj żadnych ograniczeń czasowych. Prawo to nie ulega przedawnieniu. Ale, jeśli zależy Ci na szybkim zbyciu odziedziczonego mieszkania lub wpisaniu do księgi wieczystej siebie jako właściciela odziedziczonej nieruchomości to nie obędzie się tutaj bez przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku lub bez wizyty u notariusza, który sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia (jest to sposób szybszy, choć nie we wszystkich przypadkach i nie zawsze możliwy). Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia nie jest możliwe, jeśli spadkodawca zmarł przed 1 lipca 1984 r. jeśli dziedziczenie następuje na podstawie jednego z testamentów szczególnych bądź jeśli spadkobiercy różnią się w kwestii tytułu dziedziczenia czy też kręgu osób uprawnionych. W takiej sytuacji musisz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku do sądu.
Osoba występująca z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku to wnioskodawca i to ona jest zobowiązana do pokrycia kosztów opłaty sądowej w wysokości 50 złotych pozostali zaś to uczestnicy postępowania. W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku właściwym jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego ostatniego miejsca zamieszkania ustalić się nie da to sąd miejsca gdzie znajduje się majątek spadkowy lub jego część.
Podsumowując, sprawę spadkową możesz uregulować na dwa sposoby:
- w drodze postępowania sądowego, uzyskując postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,
- u notariusza otrzymując akt poświadczenia dziedziczenia.
Musisz pamiętać, że stwierdzenie nabycia spadku oraz dział spadku to dwie różne sprawy. Najpierw trzeba wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku, następnie wszcząć kolejne postępowanie o dział spadku, by móc stać się właścicielem konkretnej rzeczy.