Nabycie prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie

Nabycie prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie

Dzisiaj kilka słów o nabyciu prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie.
Jeśli czujesz się właścicielem nieruchomości, ponieważ to Ty ją użytkujesz, gdyż formalny właściciel się nią nie interesuje bądź nie wiadomo kto nim jest, dbasz o nią, płacisz podatki, a nadto robisz już to przez długi długi czas, warto abyś pomyślał i złożył w sądzie wniosek o stwierdzenie zasiedzenia.

Kiedy możesz to zrobić?

  • jeśli jesteś posiadaczem samoistnym – to trudne pojęcie, co tak naprawdę ono oznacza? Otóż posiadaczem samoistnym jesteś wtedy, gdy:  zachowujesz się jak właściciel, korzystasz z nieruchomości w taki sposób jakby była twoją własnością, dbasz o nią, wykonujesz wszelkie obowiązki właściciela (płacisz podatki, ubezpieczasz, remontujesz). Wszystko to sprawia, że stajesz się posiadaczem samoistnym,
  • jeśli upłynął już niezbędny czas do zasiedzenia nieruchomości (20 lub 30 lat), ale o tym  bardziej szczegółowo przeczytasz w kolejnym wpisie.

Pamiętaj, że obie wyżej wymienione okoliczności muszą wystąpić łącznie. Dlaczego warto abyś uregulował stan nieruchomości i wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia, powodów jest co najmniej kilka:

  • staniesz się formalnym właścicielem nieruchomości, łatwiej będziesz mógł taką nieruchomość sprzedać lub wynająć, doprowadzić do niej media,
  • będziesz mógł założyć księgę wieczystą dla takiej nieruchomości, a jeśli zajdzie taka potrzeba ubiegać się o kredyt zabezpieczony hipoteką.

W sytuacji zaś, gdy zamieszkujesz nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym, ponieważ uważasz, że masz jeszcze czas…, ryzykujesz, ponieważ formalny właściciel lub jego następca prawny może Ci przecież ją w każdej chwili odebrać.  To nie wszystko będzie mógł wystąpić z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z niej, a niekiedy nawet z roszczeniem o odszkodowanie. Jak widzisz może Cię to drogo kosztować.

Co powinieneś jeszcze wiedzieć?

  • zasiedzenie jest bezpłatne, pokrywasz jedynie koszty postępowania sądowego, następuje z mocy prawa po spełnieniu w/w przesłanek,
  • sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy, w okręgu którego położona jest nieruchomość,
  • od wniosku o stwierdzenie zasiedzenia pobierana jest opłata sądowa, ale jeśli twoja sytuacja majątkowa nie pozwala Ci na jej pokrycie możesz wystąpić z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub części – taki wniosek jest bezpłatny.

Pamiętaj jeszcze, że to na Tobie jako wnioskodawcy ciążyć będzie obowiązek udowodnienia zasiedzenia. Musisz zatem w takim wniosku wskazać wszystkie właściwe dowody, określić dokładnie to, co będzie przedmiotem zasiedzenia i przygotować prawidłowy formalnie wniosek. Sprawy o stwierdzenie zasiedzenia nie są sprawami prostymi, ale gra warta jest świeczki, w końcu możesz stać się formalnym właścicielem nieruchomości, którą traktujesz jak swoją własność.

Polub ten wpis

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.